راه های افزایش هوش کودکان

به نام خدا

بازی‌های برای افزایش هوش کودک ۴ ساله

کودک ۴ ساله سرشار از انرژی است او اکنون آماده است که بسیاری از مسائل دنیای پیرامون خود را درک کند و آداب اجتماعی را فراگیرد .

کودک ۴ ساله شما اکنون قادر است مفهوم زمان را درک کند ، روزهای هفته را بیاموزد و آدرس و تلفن منزل و همراه شمارا حفظ کند .

او گذشت فصل‌ها را درک می‌کند و رسیدن مناسبت‌های بزرگ مثل تولدش را فرامی‌گیرد .

در ۴ سالگی کودک بسیار خلاق است و برای رشد خلاقیت و هوش او می‌توانید وسایلی در اختیار او بگذارید او اکنون به‌راحتی قیچی را درست می‌گیرد و قادر است عکس مجلات را جدا کند با قرار دادن وسایل نقاشی و کاردستی او را برای بروز خلاقیتش آزاد بگذارید .

کودک شما در ۴ سالگی در حین انجام کاردستی یا بازی‌هایش ممکن است کار را نیمه‌کاره رها کند و به سراغ کار دیگری برود ولی لازم است که شما همان کار نیمه‌تمامش را هم تشویق کنید .

در این سن کودک می‌تواند اعداد را شمارش کند تا ۱۵ و یا شاید ۲۰ ، دایره لغاتش رشد می‌کند و جملات کامل‌تری می‌گوید که نیاز دارد در مورد معانی لغات به او اطلاعاتی بدهید .

در این مقاله چند بازی عنوان می‌شود که به فرزندتان کمک می‌کند ۴ سالگی‌اش را با یادگیری مطالب بیشتر همراه با افزایش هوش پشت سر بگذارد .

۱-بازی اول :

پانتومیم :

از کودک بخواهیم با پانتومیم نقش یا شغلی را بازی کند و شما و یا دوستانش حدس بزنید کودک چه کلمه‌ای را بازی می‌کند . بعد از چند بار بازی کودک خیلی زیبا و راحت نقش‌ها را بازی می‌کند .

این بازی ارتباط غیرکلامی کودک را تقویت می‌کند .

۲- داستان تصویر:

یک عکس و یا تصویری از یک کتاب یا مجله به کودک نشان دهید و از او بخواهید در مورد آن تصویر داستانی بسازد . در ابتدا این بازی مشکل به نظر می‌رسد اما با توضیحات شما و راهنمایی کودک او خیلی زود شروع به طرح داستان‌های جالب می‌کند .

این بازی هوش کلامی کودکتان را بالا می‌برد .

۳-استفاده جدید :

در این بازی از کودک بخواهید برای یک شی‌ء مثلاً آجر تمام راه‌هایی که به نظرش می‌توان از آجر استفاده کرد را عنوان کند .هرچه جواب کودک جدیدتر باشد نشان‌دهنده خلاقیت و ابتکار بالای کودک است .بعد از مدتی جواب‌های دور از ذهن کودک نشان می‌دهد که بر رشد  خلاقیت و هوش او تأثیر داشته است .

۴-بازی اضداد :

صفتی را انتخاب کنید و کودک را راهنمایی کنید صفت مخالف آن را انتخاب کند مثل خوب وبد

و بعد از آشنا شدن کودک از کلمات مشکل‌تر می‌توان استفاده کرد .

این بازی دامنه لغات کودک را افزایش می‌دهد و هوش کلامی او را رشد می‌دهد .

۵-بازی زمان :

از کودک بخواهید اتفاقات قبل از یک موضوع را بیاد بیاورید مثلاً قبل از اینکه ناهار بخوری چه‌کار کردی ؟

می‌گوید :دستم رو شستم . می‌پرسید قبل از آن چکار می‌کردی ؟

این بازی مفهوم زمان را به کودک آموزش می‌دهد .

۶- بازی تشخیص هم‌شکل‌ها :

علامت‌ها و شکل‌های متفاوتی روی مقوا بکشید طوری که از بعضی شکل‌ها چند تا باشد و از کودک بخواهید بامداد دور شکل‌های شبیه به هم خط بکشد .

۷- بازی نقش‌ها :

از کودک بخواهید همچون بازیگر نقش‌ها را بازی کند نقش شخصی که غمگین است یا شخصی که شاد است و یا خسته است .

بازی‌ها به کودک ۴ ساله شما کمک می‌کند دوره سرشار از تحول فکری ،منطقی و خیالی را پشت سر بگذارد .

حرف آخر :

سرگرمی اصلی کودک در این سن بازی است از این فرصت استفاده کنید و هم به او مهارت‌هایی که لازم دارد بیاموزید و هم زمینه رشد هوشی او را فراهم آورید .هم‌زمان لذت بخشی را با فرزندتان بگذرانید .

شادباشید .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”http://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/راه_های_افزایش_هوش_کودکان.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi